Oferujemy


Diagnozę Integracji Sensorycznej

Diagnoza procesów Integracji Sensorycznej, która przebiega podczas 2-3 spotkań i oparta jest o profesjonalne testy, próby kliniczne, kwestionariusze, wywiad z rodzicem. Po dokładniej analizie informacji uzyskanych od rodziców dziecka oraz przeprowadzonych próbach z dzieckiem, sporządzana jest diagnoza i zalecenia. Diagnoza przeprowadzona przez wykwalfikowanego terapeutę jest obiektywnym źródłem rzetelnej wiedzy na temat trudności dziecka i punktem wyjścia do opracowania skutecznego programu terapii.

Diagnoza Integracji Sensorycznej składa się z kilku etapów

  1. Wywiad z rodzicami – terapeuta zadaje rodzicom szereg pytań dotyczących przebiegu ciąży, porodu, rozwoju dziecka w niemowlęctwie, przebytych chorób, problemów zdrowotnych dziecka, doznanych urazów, niepokojących objawów, codziennych trudności w domu i poza domem.
  2. Kwestionariusze – rodzice są proszenie o wypełnienie szczegółowych kwestionariuszy, które pozwalają uzupełnić wyniki diagnozy. Pamiętajmy, że to rodzic najlepiej zna swoje dziecko i jest jego najlepszym obserwatorem.
  3. Próby kliniczne, obserwacja kliniczna – terapeuta prosi dziecko o wykonanie kilku prób, które maja pomóc stwierdzić czy u dziecka występują nadwrażliwości, przetrwałe odruchy, pozwalaja określić stopień napięcia mięśniowego, poziom równowagi, pracę oczu, koordynacji, poziom motoryki małej, dużej.
  4. Testy – dziecko powyżej 4 roku życia wykonuje testy, które maja pomóc określić jego koordynację, czucie ciała, dokładne czucie i pracę rąk, poziom koordynacji i planowania ruchu. Testy standaryzowane, pozwalają na dokładne porównanie umiejętności dziecka w odniesieniu do jego grupy wiekowej.

Podsumowanie diagnozy – rozmowa z rodzicami na temat wyników diagnozy i wniosków z nich płynących. Poszczególne wyniki są wyjaśniane i omawiane. Rodzice otrzymują również diagnozę na piśmie wraz z zaleceniami (m.in. do szkoły, przedszkola). Zawiera ona: dane z wywiadu, dane z kwestionariuszy, wyniki prób klinicznych, wyniki testów, wnioski, program terapii, zalecenia do szkół, przedszkoli i innych instytucji pod opieką których pozostaje dziecko.

Diagnoza składa się z najczęściej podczas dwóch lub trzech spotkań. Po około 45-60 minut każde służą przeprowadzeniu wywiadu, testów klinicznych i obserwacji. Po opracowaniu na ich odstawie diagnozy, podczas trzeciego spotkania (ok. 45 min.) terapeuta SI przedstawia rodzicom opracowany, indywidualny program terapii dla ich dziecka. Diagnoza i zalecenia terapeutyczne zostają szczegółowo omówione i przedstawione rodzicom w przystępny i komunikatywny sposób. Odpowiadamy na wszelkie pytania związane z diagnozą i ewentualną dalszą terapią dziecka. Rodzice otrzymują wskazówki dotyczące funkcjonowania dziecka w domu, zalecenia do szkoły i innych placówek.

Cena pełnej diagnozy: 600 zł

Pomocne w nauce

  • Wspieramy rozwój
  • Poprawiamy funkcjonowanie szkolne
  • Wspieramy rodziców

Zalecenia do terapii domowej

Terapia SI polega na zachęcaniu i kierowaniu dziecka przez terapeutę do wykonywania aktywności, które mają za zadanie skłaniać do odpowiednich reakcji na bodźce sensoryczne. Każde zajęcia są zaplanowane i indywidualnie dopasowane do każdego dziecka. Dostarczają odpowiednich stymulacji: przedsionkowej, proprioceptywnej, dotykowej. Stopień trudności wykonywanych ćwiczeń wzrasta – wymaga się od dziecka coraz bardziej zorganizowanych i zaawansowanych reakcji.

Podczas specjalnie dobranych zabaw ruchowych dziecko w sposób naturalny będzie wyrównywało deficyty w obrębie poszczególnych narządów zmysłów. Postęp najpierw ujawni się w sferze sprawności fizycznej dziecka, następnie w jego funkcjonowaniu emocjonalnym, poprawie ulegną funkcje wzrokowe, słuchowe i mowa czynna.
Kluczowe w terapii Integracji Sensorycznej jest niewyuczanie zachowań. W tym celu ćwiczenia wykonywane przez dziecko dobiera się tak, żeby za każdym razem czymś się różniły. Zadania stawia się na granicy możliwości dziecka, jednak tak, żeby z wysiłkiem było w stanie je wykonać. W ten sposób dziecko poprawia nie tylko swoje funkcjonowanie fizyczne, ale staje się bardziej pewne swoich umiejętności, zyskuje poczucie własnej wartości i sprawstwa.

Terapia odbywa się na specjalnie wyposażonej sali terapeutycznej. Najważniejszą jej częścią jest sprzęt podwieszany. Służy on do stymulowania układu przedsionkowego i proprioceptywnego, czyli podstawowych układów sensorycznych. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy terapia jest w formie zabawy. Ważne jest również dostosowywanie trudność zadań do poziomu dziecka i jego samopoczucia.

Aby terapia była w pełni efektywna, dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach regularnie, co najmniej raz w tygodniu.

Praca domowa

  • Zestaw zaleceń
  • Precyzyjne instrukcje
  • Profesjonalne poradnictwo

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I UZYSKAJ INFORMACJE